Aralık 16, 2018

Python’a Giriş 1

    Aslında uzun süredir yapmayı planladığım işlerden birisiydi Python eğitim serisine başlamak. Fakat üniversitede ve farklı topluluklar altında canlı olarak eğitim vermek daha kolay geliyordu açıkçası. Ancak hem bu eğitimlerin sonrasında eğitime katılan arkadaşlara kaynak olması hem de bu eğitimlere katılma şansı veya zamanı olmayan diğer insanlar için bir yararı olur diye bu seriyi başlatıyorum. Çok uzatmadan bu yazıda neleri ele alacağımızdan başlayayım.

   Öncelikle ben canlı olarak verdiğim eğitimlerde genellikle Stanford Üniversitesi’nin CS41 – The Python Programming müfredatını takip ediyorum. Bu eğitim serisinde de hem müfredatı takip edeceğim hem de kendim eklemeler ve çıkarmalar yapacağım.

Bu bölümde neler göreceğiz? 
– Python nedir? Neden Python?
– Değişken nedir? 
– Numerik değişkenler
– Matematiksel (Aritmetik) operatörler

Hadi başlayalım!

Python nedir, Neden Python seçmeliyiz?

   Python nesne yönelimli (ya da nesne tabanlı), dinamik olarak yorumlanan, yüksek seviyeli bir programlama dilidir.

  İşin nesne yönelimli ve dinamik olarak yorumlanma tarafını uygulamalı olarak zaten göstereceğim fakat yüksek seviyeli bir programlama dili derken neyi kastediyoruz?

  Aslında olay basit, sonuçta bir bilgisayar üzerinde programlama işlemlerini gerçekleştiyoruz değil mi? Ancak bilgisayar bunları 1 ve 0 lar ile yani ikili sistemde çalıştırabiliyor. Fakat ileride çok daha iyi bir şekilde anlayacağız ki Python bilgisayarın anladığı yani makine dilinden çok insan dili yani bizim dilimize benziyor. Yani olay kısaca şu, eğer bir programlama dili insan diline ne kadar yakınsa biz o dile high-level (yüksek seviye) dil diyoruz yani yazımı çok daha basit fakat makine diline çevirmek için arka tarafta çok daha fazla işlem gerçekleşiyor. Tahmin edebildiğiniz gibi ne kadar makine diline yakın olursa low-level (düşük seviye) olmuş oluyor. 

  Sanırım neden Python sorusunun cevabını yukarıda az çok anlamış oldunuz ama kısaca özet geçmekte fayda var. Çok daha karmaşık yapıda bulunan bir programlama dilinde yazmak yerine kendi dilimize çok daha yakın ve hayatı kolaylaştıran bir programlama dilini seçmek çok daha mantıklı olacaktır değil mi? Cevabınızı evet duyar gibiyim, fakat bu Python’ın hiç dezavantajı yok mu? Elbette var. İşler ne kadar kolaylaşırsa aslında arka tarafta sizden habersiz yapılan işlemler o kadar artıyor bu da programınızın çok daha yavaş çalışması anlamına geliyor. Bu hız farkı sizi o kadar etkiler mi orasını işin içine biraz daha daldıktan sonra karar vermeniz daha doğru olacaktır. Hadi gelin kod yazmaya başlayalım.

Değişkenler

  En basit anlatım şekliyle içerisinde bir şeyler barındıran birime değişken diyoruz. Bu değişkenler sayı, metin veya daha farklı tipte veri barındırabilir. 

Örnek verecek olursak;

degisken1 = 3

   Eğer daha önce farklı bir dil (C, C#, Java) ile uğraştıysanız şuanda yaptığımız değişken tanımlama işlemi size çok ilginç gelmiş olabilir.

Çünkü değişkeni tanımlarken

int degisken1 = 3;
gibi bir yapı yerine direkt olarak içerisine 3 koyabildik. Peki bu nasıl mümkün oldu? 

   Çoğu dilin aksine Python üzerinde değişkenler dinamik olarak kendi tiplerini belirler yani siz o değişkenin bir tam sayı veya metin vesaire olduğunu belirtmek zorunda kalmazsınız. Bu olayın ne kadar kullanışlı olduğunu ilerleyen derslerde çok daha iyi anlayacağız. Şimdilik böyle olduğunu bilmemiz yeterli. Gelin şimdi numerik değişken türlerini inceleyelim.

Numerik değişkenler

Python’da 2 farklı numerik tür bulunmaktadır, bunlar tam sayılar ve ondalıklı sayılardır. 

 • Tam sayılar (integer veya int) :  -5, -4, 3, 24, 0 gibi sayılardır, virgülden sonra herhangi bir değere sahip olmayan sayıya tam sayı diyebiliriz. 
 • Ondalıklı sayılar (float) : Tam bir değere karşılık gelmeyen (3.4, 5.12, -3.7) gibi virgülden sonra değer içeren sayıları temsil etmektedir.

   Eğer biz bir değişkenin türünü öğrenmek istiyorsak bunu type() fonksiyonu yardımı ile yapabiliriz. Biraz önce öğrendiğimiz değişken türlerini type() fonksiyonunu kullanarak kontrol edelim.

tamsayi = 3
type(tamsayi)

>>> < class 'int' >

Bize sonuç olarak integer döndü, yani değişken tipi tam sayı

ondaliklisayi = 3.2
type(ondaliklisayi)

>>> < class 'float' >

Bize sonuç olarak float döndü, yani değişken tipi ondalıklı sayı


Matematiksel Operatörler

  Numerik veri tiplerini öğrendiğimize göre artık matematiksel operatörleri öğrenip, bunları değişkenlerimiz üzerinde test edebiliriz.


+        (Toplama operatörü)                           3 + 4  =  7
–         (Çıkarma operatörü)                           4 –  3  =  1
*        (Çarpma operatörü)                            4 * 3 =  12
/         (Bölme operatörü)                               12 / 3 = 4
%       (Mod operatörü)                                  10 % 4 = 2
//        (Tam sayı bölmesi operatörü)           18 // 5 = 3
**      (Üs operatörü)                                       3 ** 2  = 9

   Operatörlerin normal matematikten bir farkı yok değil mi? Gelin şimdi bunları değişkenlerimiz üzerinde kullanalım ve bu dersi bitirelim.

sayi1 = 3
sayi2 = 4
sayi3 = sayi1 + sayi2
print("Sayı 3:", sayi3)

>>>Sayı 3: 7

İşlemleri adım adım inceleyelim;

 • Adım 1 : sayi1 diye bir değişken oluşturup içerisine 3 değerini verdik.
 • Adım 2: sayi2 diye bir değişken oluşturduk ve bu değişkenin içerisine 4  değerini verdik.
 • Adım 3 : sayi3 diye bir değişken daha oluşturduk ve sayi1 ve sayi2 değişkenlerinin toplamını sayi3 değişkenin içerisine atadık.
 • Adım 4: print() fonksiyonu ile (ileride ayrıntılı anlatacağım) ekrana bastırma işlemini gerçekleştirdik.

Bu dersimizi burada bitiyorum, ancak operatörlerle ilgili daha ayrıntılı bir ders daha hazırlayacağım. Kendiniz bütün operatörleri denemeyi unutmayın, diğer derslerde görüşmek üzere. Her türlü sorularınız için bana mail üzerinden ulaşabilirsiniz.

Share

Can Umay

Can UMAY, 19 yaşında. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi ve Gais Siber Güvenlik Teknolojileri şirketinde Yapay Zeka geliştiricisi olarak çalışmakta. Deep Learning Türkiye tarafından kurulan Yapay Zeka ve İnsansız Sistemler Öğrenci Birliğinin ilk üyesi olan Biltek Yapay Zeka ekibinin kuruculuğunu ve başkanlığını üstlenen UMAY şuanda şirket bünyesinde Peyk projesinin ekip yöneticiliğini yürütmektedir.

You may also like...

6 Responses

 1. Xxx dedi ki:

  Kaliteli içerik olmuş.

 2. Ali Ahmet dedi ki:

  Hocam udemy üzerinden bir sürü Python kursu bitirmiş biri olarak diyorum bunu sizin dersler gerçekten o kurslardan daha verimli geçiyor elinize sağlık umarım eğitimler ve yazılar hız kesmeden devam eder

 3. Erdoğan Yoksul dedi ki:

  Çok güzel bir seri takipteyim hocam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir