Ocak 25, 2018

Derin Öğrenme Nedir?

Derin öğrenme aslında belirli algoritmalarla veri tasvirlerini öğrenmeye dayalı geniş makine öğrenmesi ailesinin bir parçasıdır. Öğrenme denetimli, yarı-denetimli yada denetimsiz olarak üçe ayrılır.

Derin öğrenme biyolojik nöron ağları gibi çalışır fakat biz onlara biyolojik nöron ağları kadar komplike olmayan yapay nöron ağları diyoruz. Yapay nöron ağlarına gelen girdiler aktivasyon fonksiyonuna girdikten sonra en aktif nöronun bulunduğu indeks değerine göre sınıflandırma yapılır. Bu sınıflandırmanın doğru olup olmadığına göre makine cezalandırılır veya ödüllendirilir. Bunları ise loss fonksiyonları ile sağlarız. Özet olarak anlatacağım için ayrıntıya çok girmeden asıl sözlerime gelmek istiyorum.

Çok büyük şirketler (Google, Microsoft, Facebook vb.) bu alanda ciddi çalışmalar yapmaktadırlar. Öyleki yüz tanıma konusunda yapılan şu grafik size gelinen noktayı çok iyi şekilde ifade edecektir.

Son olarak şunu söylemek istiyorum. Bu yeni bir alan ve daha gelişme aşamasında. Ama bu yinede geleceğin teknolojisi olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Nvidia tarafından hazırlanan ve mutlaka izlemenizi önerdiğim bir video.
Share

Can Umay

Can UMAY, 19 yaşında. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi ve Gais Siber Güvenlik Teknolojileri şirketinde Yapay Zeka geliştiricisi olarak çalışmakta. Deep Learning Türkiye tarafından kurulan Yapay Zeka ve İnsansız Sistemler Öğrenci Birliğinin ilk üyesi olan Biltek Yapay Zeka ekibinin kuruculuğunu ve başkanlığını üstlenen UMAY şuanda şirket bünyesinde Peyk projesinin ekip yöneticiliğini yürütmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir